U današnjem digitalnom svijetu kada se informacije brzo šire, a prijetnje postaju sve sofisticiranije, digitalna forenzika ima ključnu ulogu u zaštiti podataka i sigurnosti. Forenzički alati omogućavaju stručnjacima da analiziraju digitalne tragove, prepoznaju prijetnje i otkriju zlonamjerne aktivnosti koje često ostaju nevidljive.
Alati kao što su Wireshark, Nmap, Oxygen Forensic Suite i Autopsy omogućavaju analizu mrežnog prometa, identifikaciju ranjivosti, rekonstrukciju izbrisanih podataka i prepoznavanje prijetnji u realnom vremenu. Oni omogućavaju istražiteljima da istraže aktivnosti na mreži, prepoznaju napade i povrate ključne informacije koje mogu biti odlučujuće u istragama.
Zbog svoje važnosti, digitalna forenzika postaje nezamjenjiv alat za istražitelje, sigurnosne stručnjake i donosioce odluka. Ovi alati ne samo da pomažu suzbijanju cyber kriminala, već i u stvaranju sigurnijeg digitalnog prostora za sve korisnike.
Za detaljnije informacije o najvažnijim digitalnim forenzičkim alatima, preuzmite dokument sa platforme fonedo.ba i ne propustite priliku da unaprijedite svoje znanje i osigurate svoju sigurnost na internetu.
Platforma je razvijena u okviru projekta „Forenzika nasilnog ekstremizma u digitalnom okruženju“, koji implementira udruženje „Ja bih u EU“, a koji je podržan kroz projekat SMART Balkans – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan koji implementiraju Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Reasearch and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM), uz finansijsku podršku Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške.
Izvor: https://marx.ba/