Studenti i studentice Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli sa odsjeka Psihologija održali su proteste.
Na transparentima koje studenti drže na fotografijama su izjave profesora upućene studentima. Razlog održavanja protesta leži u dugogodišnjoj problematici koja se ogleda u neadekvatnom načinu obavljanja pedagoške djelatnosti vanrednog profesora dr.sci. Alije Selimovića, uposlenika Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
Kako tvrde okupljeni studenti dotični profesor godinama unazad vrši teror nad studentima kroz hostilno, omalovažavajuće, nepredvidivo i ponižavajuće ophođenje te zloupotrebu moći koja mu je dodjeljena sa pozicijom profesora i ispitivača. Također navode kako je prisutan neprimjeren standard ocjenjivanja kao i sam pristup konstrukciji ispitnih formi što na kraju rezultuje niskom prolaznošću na odsjeku Psihologija.
Naime, kako navode studenti su tokom godina u više navrata podnosili žalbe i prijave na ponašanje dotičnog. Međutim, nakon niza žalbi, u jednom momentu profesor je bio smijenjen sa katedri nakon čega je primijenjen disciplinski postupak.
Nadležni su odlučili zažmiriti na navedenu problematiku te dotični profesor i danas predaje na ukupno 9 kolegija na odsjeku Psihologija. U septembru ove godine studenti ponovno upućuju žalbu na što uprava fakulteta ponovno odbija reagirati te nastoji “zastrašiti” studente u nadi da se odustane od zahtjeva.
Protesti su održani kao posljedica takvog neadekvatnog odgovora i nerazumijevanja od strane uprave Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
Cilj održavanja protesta je stvaranje pritiska na upravu kako bi se na adekvatan način pristupilo problemu što bi podrazumijevalo stajanje u kraj ovakvom ponašanju koje godinama koči akademski razvoj kao i ugrožava mentalno zdravlje studenata, navodi se u saopćenju studenata psihologije Univerziteta u Tuzli. Važno je naglasiti da mnogi studenti nakon niza uspješno riješenih ispita nisu u mogućnosti dobiti zaslužene diplome radi navedenog ponašanja dotičnog profesora.
– Naša prava su ugrožena te Vas molimo da se u borbi za ista pridružite na način da nam omogučite da ovaj događaj bude medijski zastupljen. To nam je od velike važnosti. Kako biste stekli detaljniji uvid u problematiku, u prilogu se nalazi žalba koji su studenti uputili upravi Filozofskog fakluteta u Tuzli koju je potpisalo 60 od 90 studenata, navodi se u saopćenju studenata psihologije Univerziteta u Tuzli.
Studenti studijskog programa Psihologija
Filozofski fakultet
Univerzitet u Tuzli
Predmet: Žalba na rad vanrednog profesora dr. sci. Alije Selimovića
Poštovani/e
Mi, studenti i studentice studijskog programa Psihologija na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli obraćamo Vam se s ciljem izražavanja žalbe na pedagošku djelatnost vanrednog profesora dr. sc. Alije Selimovića. Trenutno kao i u proteklom periodu studenti prethodno navedenog studijskog programa kontinuirano su, od strane profesora, izloženi samovoljnom, hostilnom, neprofesionalnom i nepredvidivom ponašanju sa elementima zloupotrebe moći koja proizilazi iz pozicije profesora. U predstojećem dijelu žalbe bit će prikazane pritužbe studenata na rad spomenutog profesora dok će popratne informacije, primjeri i izjave studenata biti priloženi uz žalbu.
1. Na kolegijima koje predvodi profesor dr. Selimović primjetna je izuzetno niska prolaznost koja varira u odnosu na karakter kolegija. Na statističko/metodološkim predmetima posebno dolazi do izražaja neprimjeren standard ocjenjivanja i pristup konstrukciji ispitnih formi. Ukupna prolaznost na ispitima iznosi 19.68%, uz infomraciju da su od početka akademske 2022/2023 godine ispit iz kolegija Metodologija eksperimentalnih istraživanja u potpunosti položila samo četiri studenta, od čega su tri studenta apsolventa i jedan redovni student sa druge godine studija. Uz žalbu će biti priložena i tabela sa podacima o stopi prolaznosti na svim kolegijima koje drži profesor dr. sc. Alija Selimović.
2. Kao dodatni problem ističe se profesorovo nepoštivanje liste literature određene silabusom, pri čemu isti za formiranje ispitnih formi koristi izvore literature o kojima studenti ranije nisu obavješteni, čime se elementarno krše odredbe člana 2 Pravilnika o načinu polaganja ispita i ocjenjivanju studenata na Univerzitetu u Tuzli koji nalaže da “predmetni nastavnik je dužan u prvoj sedmici početka nastave upoznati studente sa programom nastavnog predmeta, rasporedom realizacije nastavnog programa po sedmicama, literaturom, predviđenim oblicima aktivne nastave i načinom njihovog vrednovanja, karakterom i sadržajem ispita, strukturom ukupnog broja bodova i načinom polaganja ispita i formiranja ocjene”. Uz žalbu se prilaže primjer kada je prof. dr. sc. Selimović studente prvi puta obavijestio o literaturi za ispit u 8. mjesecu nakon što je na prethodnim rokovima ispite bazirao na toj za studente do tada nepoznatoj literaturi. O ispitnoj literaturi profesor je u više navrata obavještavao studente nakon obavljenog ispitnog termina, te su primjeri takve pojave navedeni i u prilogu uz žalbu.
3. Također, profesor dr. sc. Selimović pokazuje kontinuitet u uvođenju novih mjera za pristup pismenim i usmenim ispitima koje se kose sa pravilnikom Univerziteta. Ove promjene se ogledaju u tome da je profesor prethodno zahtjevao prijave ispita putem “google učionice”, te je ovu mjeru naknadno izmijenio zahtjevajući od studenata da obavezno pristupe ispitu 30 minuta prije njegovog početka ili će im u protivnom oduzeti pravo izlaska na ispit, ne uvažavajući potencijalne poteškoće s kojima se studenti mogu suočiti prilikom pristupanja na ispit, te direktno kršeći odredbe iz člana 125 (stav 2) Zakona o visokom obrazovanju kojim se ističe da se “pravila studiranja donešena od stane visokoškolske ustanove, odnosno organizacione jedinice, tokom studijske godine ne smiju mijenjati.” Uz žalbu je priložen primjer kršenja navedene odrebe od strane profesora.
4. Dalje, samovoljom profesora koja se ogleda u skraćivanju vremena trajanja pismenog dijela ispita direktno i flagrantno se krši član 13 Pravilnika o načinu polaganja ispita i ocjenjivanju studenata na Univerzitetu u Tuzli koji nalaže da “dužina trajanja pismenog dijela ispita određuje se na bazi obima nastavnog programa, s tim da ne može trajati kraće od jednog niti duže od tri školska časa”. Tokom posljednjeg ispitnog termina za kolegij Metodologija eksperimentalnih istraživanja, održanog na datum 13.9.2023. godine, profesor dr. sc. Selimović je bez ikakvog konkretnog povoda ili najave predviđeni ispitni termin u trajanju od 60 min naglo prekinuo nakon samo 35 min.
5. Na kraju, želimo istaći najvažniju stavku ove žalbe, a to je omalovažavajuće, diskriminatorno i hostilno ponašanje profesora dr. sc. Selimovića upućeno studentima tokom održavanja nastave i ispitnih termina. Ovakvim ponašanjem se narušava ugled visokoškolske ustanove Univerziteta u Tuzli, te aktivno šteti mentalnom zdravlju studenata koji su primorani da trpe takvo ponašanje iz opravdanog straha da će imati negativne posljedice ukoliko ukažu ili reaguju na neprimjerenost takvog ponašanja. Gore opisani nastupi profesora su direktno u suprotnosti sa odredbama člana 6. Zakona o visokom obrazovanju koji nalaže “da se djelatnost visokog obrazovanja između ostalog navedenog zasniva na poštivanju ljudskih prava i građanskih sloboda, uključujući zabranu svih oblika diskriminacije.” Uz žalbu prilažu se izjave studenata koje dijelom opisuju opseg neprimjerenog ponašanja prof. dr. Alije Selimovića.
Obzirom da nam je poznato da je uprava Univerziteta u Tuzli i u ranijem period zaprimala žalbe od strane studenata koje su se odnosile na iste ili slične stavke poput onih iznesenih u predmetnoj žalbi, očekujemo da će se naši zahtjevi za uvođenje mjera koje reguliraju ponašanje profesora dr. sc. Alije Selimovića i osiguravaju poštivanje prava studenata određenih Zakonom o visokom obrazovanju i Pravilnikom o načinu polaganja ispita i ocjenjivanju studenata na Univerzitetu u Tuzli uzeti sa krajnjom ozbiljnošću. Ovim putem se od Uprave Univerziteta u Tuzli zahtjeva da se profesoru dr. sc. Aliji Selimoviću trajno onemogući samovoljno iživljavanje nad studentima kroz sprovođenje zakonom propisanih mjera i radnji. Pri tome želimo naglasiti da je prof. dr. Alija Selimović nakon ranijih žalbi studenata smijenjen sa pozicije predmetnog profesora na katedri statističkih predmeta (Osnove statistike u psihologiji i Statistika u psihologiji) sa nadom da će ovakva mjera dovesti do pozitivne promjene u ponašanju profesora do koje u konačnici nije došlo. Kao minimalna mjera zahtjeva se uklanjanje profesora sa katedri Metodologija psiholoških istraživanja, Metodologija eksperimentalnih istraživanja i Konstrukcija mjernih instrumenata, međutim ukoliko profesor dr. sc. Selimović nije u mogućnosti pri daljem radu poštivati zakone i odredbe zahtjevamo da se isti udalji sa mjesta vanrednog profesora na Univerzitetu u Tuzli.
Srdačno i u nadi da ćete uvažiti našu žalbu, te poduzeti odgovarajuće korake,
Studentice i studenti studijskog programa Psihologija,
Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.