Rok: 2. novembra 2023
Ljetni institut za proučavanje istočne Centralne i Jugoistočne Evrope (SISECSE) je dvonedjeljna rezidencijalna radionica, koja naučnicima istočne Evrope pruža vrijeme i prostor da se posvete vlastitom istraživanju i pisanju u kolaborativnom i interdisciplinarnom okruženju. ACLS u partnerstvu sa Centrom za napredne studije Sofije (CAS) sazvaće vodeće naučnike iz istočne Evrope i Severne Amerike na dvonedeljni boravak u Blagoevgradu, Bugarska, od 13. juna 2024. do 29. juna 2024. godine.
SISECSE će također pružiti naučnicima učesnicima priliku da preduzmu lokalni terenski rad, uključujući arhivska istraživanja, rad u muzejskim zbirkama, intervjue, istraživanja lokacija ili druge oblike prikupljanja podataka. Rad na terenu nije uslov za učešće.
Ovaj program je omogućen zahvaljujući velikodušnoj donaciji Carla i Betty Pforzheimer.
Detalji
Program će ponuditi putnu stipendiju i pokriti troškove smještaja i dnevnica za dvonedeljni boravak.
Od članova Instituta se očekuje da budu u rezidenciji i da učestvuju u svim planiranim događajima za vrijeme trajanja instituta.
Stipendisti će takođe imati priliku da putuju lokalno tokom ovog perioda.
Naučnici bi se trebali prijaviti sa vlastitim istraživačkim prijedlozima putem ACLS online sistema.
Radionice pisanja i imerzivne diskusije
Pored sprovođenja sopstvenog istraživanja, naučnici će takođe imati priliku da učestvuju u radionicama pisanja u malim grupama, kao i u nizu imerzivnih diskusija o širokoj temi od zajedničkog akademskog interesa.
U 2024., diskusije će istraživati „Humanističke nauke i interpretativne društvene nauke u vremenu vanrednog stanja ili hitno razmišljanje“. Tokom perioda krize, bilo da se radi o prirodnim katastrofama, nasilnim sukobima ili globalnim pandemijama, humanističke nauke pružaju kritične uvide i nove perspektive koje doprinose našem razumijevanju ljudskog stanja, nude utjehu i razmišljanje i pomažu nam da se krećemo kroz neizvjesnost. Učesnici će razmotriti različita pitanja: Kako nam humanističke ili interpretativne društvene nauke pomažu da shvatimo krize i izazove koje oni predstavljaju? Na koje načine humanističko istraživanje može potaknuti otpornost, empatiju i kolektivno djelovanje? Kako humanistička stipendija može informisati procese donošenja politika i odluka tokom vanrednih situacija? Koje različite perspektive nude različite oblasti i discipline?
Diskusije će se odvijati u više obroka i na jednoj seminarskoj sesiji.
Nije potrebno niti se očekuje da su istraživački projekti kandidata povezani sa temom radionice. Tematske diskusije su namijenjene obogaćivanju učesnika.
Podobnost
Kandidati moraju imati doktorsku diplomu koju dodjeljuje (zvanično dodjeljuje) akreditirani univerzitet. Afirmisani naučnik koji može da pokaže ekvivalent doktoratu u publikacijama i profesionalnom iskustvu takođe može da se kvalifikuje.
Ako doktorat nije uručen (službeno dodijeljen) do roka za prijavu, aplikant mora dostaviti:
(U vrijeme podnošenja prijave) institucionalna izjava koju je potpisao univerzitetski službenik (savjetnik za disertaciju ili predsjedavajući odjela) kojom se potvrđuje da aplikant treba da završi doktorat do 15. aprila 2024.
(Do 15. aprila 2024.) pismo aplikantove postdiplomske škole kojom se potvrđuje da je disertacija predata i odobrena od strane postdiplomske škole za predaju prema kalendaru univerziteta. Podnosilac prijave je odgovoran za podnošenje disertacije na vrijeme kako bi ispunio ovaj uslov. Podnosilac prijave treba da zatraži da diplomski fakultet pošalje pismo ACLS-u na sisecse@acls.org.
Konkurs je otvoren za naučnike iz bilo koje oblasti ili discipline u humanističkim ili interpretativnim društvenim naukama koji se bave postdoktorskim ili naprednim istraživanjima u istočnoj centralnoj i jugoistočnoj Evropi, uključujući Albaniju, Bjelorusiju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Češku, Hrvatsku, Mađarsku, Kosovo, Moldaviju , Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Poljska, Rumunija, Rusija, Srbija, Slovačka, Slovenija i Ukrajina.
Kandidati moraju imati vezu – dugotrajno redovno istraživanje ili nastavu – sa institucijom (tj. koledžom, muzejom, univerzitetom) u Sjevernoj Americi (Kanada, Meksiko, SAD) ili istočnoj centralnoj i jugoistočnoj Europi (vidi gornju listu) .
Nema ograničenja u pogledu državljanstva kandidata.
Prijava se mora podnijeti na engleskom jeziku, ali pisani rad može biti na bilo kojem jeziku.
Smjernice za primjenu
Prijave moraju sadržavati:
Popunjen obrazac za prijavu uključujući demografske podatke.
Esej za prijavu (ne više od četiri stranice sa dvostrukim razmakom u Arial ili Helvetica fontu od 11 tačaka). Esej za prijavu treba da izloži istraživački projekat – o čemu se radi, njegovu lokaciju u trenutnoj literaturi, koje izvore treba ispitati i kako aplikant planira da izvede posao.
Opcionalna jedna do dvije stranice slika, muzičkih partitura ili drugih sličnih pratećih netekstualnih materijala.
Bibliografija (ne više od dvije stranice, sa dvostrukim razmakom između unosa, fontom Arial ili Helvetica od 11 tačaka).
Spisak publikacija podnosioca prijave (ne više od dvije stranice, sa dvostrukim razmakom između unosa, fontom Arial ili Helvetica od 11 tačaka). Kandidati treba da navedu da li je bilo koja od njihovih publikacija rezultat prethodnog finansiranja ACLS-a.
Izjava podnosioca prijave (ne više od jedne stranice sa jednim ili dvostrukim proredom u Arial ili Helvetica fontu od 11 tačaka). Izjava treba da opiše vrstu istraživanja, pisanja ili terenskog rada koji kandidat namjerava da obavi u Bugarskoj, uticaj ovog rada na istraživački projekat kandidata i interes kandidata za učešće u interdisciplinarnim razgovorima. ACLS je posvećen raznolikosti, jednakosti i uključivanju u sve aspekte procesa prijave za stipendiju. Koristite izjavu podnosioca prijave da zabilježite sve relevantne informacije o vašem osobnom porijeklu i/ili načinima na koje vaše predloženo istraživanje rješava pitanja koja se odnose na različitost, jednakost i uključenost.
Prijave se moraju predati putem ACLS Online Fellowship and Grant Administration sistema (OFA) najkasnije do 21:00 po istočnom vremenu 2. novembra 2023.
Kriteriji evaluacije
Značaj teme i njen potencijalni doprinos proučavanju Istočne Centralne i Jugoistočne Evrope.
Kvalitet i inovativnost prijedloga s obzirom na njegovu metodologiju, obim, teorijski okvir i utemeljenost u relevantnoj naučnoj literaturi.
Uticaj terenskog rada na istraživački projekat kandidata, ako je primjenjivo.
Propratni dokumenti
2023-24 Uzorak prijave za proučavanje Ljetnog instituta Istočne Centralne i Jugoistočne Evrope
“Pisanje prijedloga za ACLS takmičenja za stipendije” Christina M. Gillis
Kontakt
Pitanja treba uputiti na sisecse@acls.org. Molimo pročitajte FAQ (često postavljana pitanja) prije postavljanja upita.
Preuzeto sa: acls.org
„Ova objava je nastala u okviru Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI) projektom, koji sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM), uz finansijsku podršku Austrijske razvojne saradnje.“