ŠTA?
- MUNJA Inkubator društvenih inovacija i vodeća info platforma za mlade HOCU.ba organiziraju poseban program četveromjesečne prakse u oblasti informiranja i aktiviranja mladih kroz savremene metode i digitalne komunikacijske alate za grupu zainteresiranih i visoko motiviranih studenata.
- U posljednjih 8 godina MUNJA je uspješno organizirala 11 različitih ciklusa programa obuke i prakse koju je završilo blizu 90 mladih iz različitih dijelova BiH.
CILJNA GRUPA – KO MOŽE BITI POLAZNIK/CA?
- Bilo koji student/studentica iz BiH;
- Da je osoba pismena i da je zanimaju teme programa, bez obzira na dosadašnje iskustvo (rad sa mladima, neformalno obrazovanje, informiranje mladih – novinarstvo, digitalni mediji i društvene mreže i sl.);
- Da je odgovorna, spremna na praktično učenje i visoko motivirana za ovakav program te da ima dovoljno vremena (10 sati sedmično);
- Da je osoba kreativna i voli i koristi online medije i društvene mreže;
- Da je osoba ambiciozna, proaktivna i želi investirati u sebe i svoj razvoj.
O PROGRAMU PRAKSE
- MUNJA Inkubator društvenih inovacija sa sjedištem u Sarajevu jedna je od vodećih organizacija u oblasti osnaživanja mladih na nivou BiH sa 19 godina iskustva, kroz čije programe je prošlo više od 100.000 mladih. Krajem 2015. godine MUNJA je pokrenula info platformu HOĆU.ba koja je ubrzo postala najposjećenija platforma za osnaživanje mladih sa više od milion pojedinačnih posjetitelja, 100.000 pratitelja na društvenim mrežama, preko 21.000 objavljenih korisnih informacija, priča, videa, savjeta i prilika.
- Studenti koji postanu stažisti imat će prilike da kroz četiri mjeseca nauče praktično o svim aspektima rada ove platforme, upoznaju se sa nizom aktera i kreiraju mrežu poslovnih kontakata, usavrše niz praktičnih vještina, uz certifikat za obavljenu praksu kao i mogućnost plaćenog angažmana nakon prakse.
- Studenti će većinu aktivnosti obavljati online putem. Ukoliko epidemiološka situacija bude zadovoljavajuća, studenti koji žive u Sarajevu će realizirati dio prakse u uredu Munja Inkubatora (Skenderija 15).
- Ukupno praksa se sastoji od 30 sati obuke i 150 sati praktičnog rada uz mentorsku podršku prema fleksibilnom rasporedu kojeg dogovara svaki polaznik sa Munja Inkubatorom.
- Obavezni orijentacijski susret sa kandidatima užeg izbora održat će se 03.03.2022. god.
- Program je besplatan za sve polaznike koji budu odabrani.
OBLASTI I TEME PRAKSE:
- Omladinski informativni rad – EU praksa, prilagođeni kanali i jezik komunikacije sa mladima
- Kreiranje sadržaja prilagođena mladima (priča, reportaža, intervju, infografika, foto priča, gif, video, story i dr.)
- Izvori i resursi za informiranje mladih
- Mapiranje ključnih aktera koji rade sa mladima
- Administriranje i funkcioniranje portala (wordpress)
- Upravljanje društvenim mrežama u okviru platforme (FB, IG)
- Obuka za video produkciju (Filmora Edius)
- Obuka za kreiranje fotografija (Canva)
- Tehnike i načini komunikacije sa ključnim akterima
- NVO management
NAČIN PRIJAVE:
•Svi zainteresirani studenti trebaju poslati svoj CV na mail: munja@munja.ba najkasnije do nedjelje 27.02.2022. do 12:00h. i popuniti Google formu koja je dostupna na LINKU.
•Svi finalisti bit će kontaktirani tokom 28.02. putem e-maila ili/i telefona, a zatim pozvani na obavezni online orijentacijski susret 03.03. u 15:00h!
Izvor: Hocu.ba
Sadržaj o prilikama za mlade na stranici www.catbih.ba se prenosi u saradnji sa Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI) projektom, koji sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM), uz finansijsku podršku Austrijske razvojne saradnje.