Institut za medije i različitosti – Zapadni Balkan, zajedno sa Udruženjem Omladinska novinska asocijacija u Bosni i Hercegovini (ONAuBiH), Forum Mladi i Neformalna Edukacija (Forum MNE) i Mladinski Obrazoven Forum Association (YEF) raspisuju konkurs za učesnike i učesnice treninga za trenere u oblasti medijske pismenosti i interkulturalnog dijaloga.
Poziv je otvoren u okviru projekta Mladi zapadnog Balkana – Virtuelna razglednica koji za cilj ima da poboljša medijsku pismenosti i podstakne kritičko razmišljanje mladih, kao i da stvori interkulturalni dijalog između mladih u Srbiji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini. Želimo da osnažimo mlade ljude da budu društveno angažovan/e, informisani/e, kritički nastojeni/e, a medijsku i digitalnu pismenost kao i povećanu vidljivost mladih u medijima vidimo kao sredstvo postizanja tog cilja.
Polaznike/ce očekuje dinamičan i zanimljiv program koji se sastoji iz četiri dvodnevna modula – tri modula koji će se sprovoditi onlajn i posljednjeg modula koji će se sprovesti uživo, u Podgorici. Nakon uspješno završenih modula, svaki trener će facilitirati 6 do 8 virtuelnih interkulturalnih razmjena za srednjoškolce/ke i studente/kinje gdje će biti podstaknuta diskusija između mladih iz četiri zemlje Zapadnog Balkana – Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija.
Polaznici i polaznice koji budu učestvovali na svim modulima i pokazali zalaganje tokom i nakon modula, dobiće certifikat o uspješno završenom Treningu za trenere u oblasti medijske pismenosti i interkulturalnog dijaloga. Nakon uspješno završenih interkulturalnih razmjena svi polaznici i polaznice treninga, sada facilitatori i facilitatorke, dobiće i novčanu naknadu u bruto iznosu od 500 eura.
Polaznici i polaznice će imati priliku da putuju, upoznaju i učestvuju u interkulturanom dijalogu sa mladima širom regiona, ali i da podstaknu druge mlade ljude na razmjenu i upoznavanje svojih vršnjaka iz regiona.
Projekat Mladi zapadnog Balkana – Virtuelna razglednica predviđa i godišnje multimedijalno takmičenje Različitost u mojoj zajednici gde će polaznici/e programa ali i učesnici/e interkulturalnih razmjena moći da iskoriste svoju kreativnost i vještine proizvodnje medijskih sadržaja i osvoje vrijedne nagrade.
PROGRAM
Četiri modula obuhvataju:
- Interkulturalni modul (onlajn)
- Različitost i govor mržnje u medijima (onlajn)
- Vođenje virtuelnih razmjena (onlajn)
- Vođenje interkulturalnih dijaloga (Podgorica, 16-18. maj)
Nakon modula polaznicima/cama će biti pružena prilika da stečeno znanje primjene u praksi.
ŠTA SE OD TEBE OČEKUJE?
- Redovno prisustvo na svim modulima;
- Aktivno učešće i zalaganje tokom trajanja modula;
- Prenošenje stečenog znanja i sprovođenje 6 do 8 virtuelnih radionica za mlade iz regiona, nakon završenih modula. Planiranje radionica, uključujući dizajn i izvještavanje, biće detaljno razmotreno tokom programa obuke
PRIJAVA
Ukoliko:
- Imaš od 18 do 29 godina;
- Prethodno iskustvo (čak i skromno) u omladinskom radu;
- Tečno govoriš engleski;
- Imaš iskustvo ili volju da radiš u multikulturalnim sredinama.
Napravi prvi korak i prijavi se za Trening za trenere u oblasti medijske pismenosti i interkulturalnog dijaloga!
Konkurs je otvoren do 17. marta (do 23:59h)
Prijava, koju čini popunjen prijavni formular (koji možete preuzeti ovdje) i CV aplikanta, se mogu podnijeti putem e-maila: aleksandar@media-diversity.org.
Prilikom prijave obavezno navesti preferenciju za rad sa studentima ili sa srednjoškolcima.
Prijave pristigle nakon gore navedenog roka neće se razmatrati.
Proces selekcije
- Odabraćemo 30 učesnika/ca, 7 ili 8 po zemlji;
- O ishodu procesa selekcije svi kandidati/kinje biće obaviješteni/e putem imejla do 26. marta;
- Sa odabranim kandidatima/kinjama biće potpisan ugovor koji definiše prava i obaveze obje strane;
- Početak programa se očekuje početkom aprila 2023. godine.
Za pitanja i dodatne informacije u vezi sa konkursom kontaktirajte nas putem imejla: aleksandar@media-diversity.org
„Ova objava je nastala u okviru Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative(BHRI) projektom, koji sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM), uz finansijsku podršku Austrijske razvojne saradnje.“