Besplatan webinar: Zaštitimo našu decu od zavisnosti (kocka, vejping, digitalni svet) – Kako prepoznati rizike i intervenisati

NajboljaMamaNaSvetu.com i Justice Initiative vas pozivaju na BESPLATAN webinar gde ćemo zajedno saznati šta mi kao roditelji možemo da uradimo da sprečimo razvoj “modernih” zavisnosti kod dece i adolescenata. Današnji adolescenti se suočavaju sa mnogim izazovima koji čine njihovu bezbednost kompleksnim zadatkom. Jedna od najvećih briga svakog roditelja jeste opasnost stvaranja zavisnosti koja može značajno uticati na život njihovih tinejdžera, izazvati izolaciju, iritaciju i stres. Može od dece napraviti žrtve i postati noćna mora celih porodica. Upravo zato, porodica je ključan element u obrazovanju dece.

Da bismo zaštitili decu, ključno je da se naoružamo znanjem i razvijemo efikasne strategije prevencije. U ovom kontekstu, istražujemo kako stvoriti podržavajuće okruženje koje će pomoći našim tinejdžerima da se osećaju sigurno i podržano u svom razvoju.

Zašto je važno razgovarati o zavisnostima kod tinejdžera?

Razgovor o zavisnostima kod tinejdžera igra ključnu ulogu u njihovom emotivnom i mentalnom razvoju. Otvorenost i transparentnost u komunikaciji omogućavaju roditeljima i starateljima da prepoznaju znakove upozorenja i intervenišu na vreme pre nego što problemi postanu ozbiljni. Edukacija o različitim vrstama zavisnosti, poput kockanja, vejpovanja i prekomerne upotrebe digitalnih medija, omogućava da svi bolje razumemo rizike koji prete našoj deci.

Osim što pomaže u prepoznavanju rizika, otvoren razgovor o zavisnostima pruža podršku tinejdžerima koji se suočavaju sa ovim izazovima. Stvaranje sigurnog prostora za izražavanje i razgovor o osećanjima može značajno doprineti njihovom emotivnom blagostanju i samopouzdanju. Takođe, podržava se mentalno zdravlje tinejdžera pružanjem odgovarajuće podrške i resursa za prevazilaženje zavisnosti pre nego što se problemi prodube.

Hajde da naučimo kako da zaštitimo našu decu!

To sada možete na našem besplatnom webinaru – Zaštitimo našu decu od zavisnosti (kocka, vejping, digitalni svet): Kako prepoznati opasnosti i intervenisati

nakon ovog webinara ćete znati:

  • Kako da negujete otvorenu komunikaciju sa svojom decom, stvarajući sigurno okruženje za razmenu misli, briga i iskustava bez straha od osude.
  • Važnost edukacije o rizicima i kako prilagoditi razgovor uzrastu deteta, koristeći konkretne primere iz svakodnevnog života.
  • Tehnike za podsticanje izgradnje zdravih odnosa među adolescentima, čime se smanjuje verovatnoća eksperimentisanja i rizična ponašanja.
  • Efikasne mehanizme odbrane od stresa i anksioznosti, uključujući hobije, fizičku aktivnost i druge tehnike.
  • Važnost uspostavljanja jasnih granica i očekivanja kako bi se adolescentima pružila struktura i podrška za odgovorno ponašanje.
  • Strategije za upravljanje online privatnošću i sigurnosti, uključujući praćenje aktivnosti na društvenim mrežama i razgovor o odgovornom online ponašanju.
  • Važnost mentalnog zdravlja i kako da podstaknete vaše dete da traži pomoć i podršku kada je to potrebno.
  • Zašto treba da radite na pojačanju detetovog samopouzdanja i emocionalnog razvoja.
  • Dobiti praktične savete za prevenciju zavisnosti, prilagođene specifičnim izazovima današnjeg digitalnog sveta, kao što su kockanje, vejp i intenzivna upotreba digitalnih medija.

DATUM: 06.08.2024

VREME: 17h

TRAJANJE: 3h

MESTO: ZOOM platforma – dobićete link za priključenje direktno na mejl pre početka webinara

PRIJAVITE SE OVDE

PREDAVANJA:

“OSVEŠĆIVANJE ZAVISNOSTI KOD OMLADINE I TINEJDŽERA”

Nenad Maverick Popović je savetnik za zavisnosti. Najviše radi sa zavisnicima kocke koja je sve češća pojava kod omladine. Predaje takođe lingvističku filozofiju koju koristi kao veoma bitan komponent u svom radu sa ljudima da mogu što bolje da razumeju sebe i svoje potrebe.

Naučite kako se zavisnost razvija kod dece i odraslih, kao i kako trauma i emocionalna praznina mogu uticati na taj proces. Saznajte više o uticaju eksternih faktora i okruženja, i razumite zašto je zavisnost često beg od realnosti. Otvorite vrata komunikacije i naučite kako pristupiti osobi, posebno detetu, koje je možda zavisno. Budite podrška svom detetu i saznajte kako da mu pomognete da ne beži od sebe i realnosti. Kroz ovo predavanje, dobićete praktične savete i alate za pomoć deci i odraslima u prevazilaženju zavisnosti.

“ZAVISNOST I ADOLESCENCIJA – KAD JE SVE POČELO I KAKO SE NOSITI SA TIM”

Dajana Šipraga Zlojutro, sistemska porodična psihoterapeutkinja, socijalna radnica i mama troje dece. Živi i radi u Banjaluci. 

Saznajte kako odrastanje deteta utiče na pojavu zavisnosti u ranoj mladosti i da li je pojava zavisnosti iznenađenje ili očekivani ishod odgoja. Naučite koji su znaci upozorenja na koje treba obratiti pažnju. 

Ovo predavanje bavi se protektivnim i rizičnim faktorima pojave zavisnosti kod dece i omladine. Razgovaraćemo o zabludama i istinama vezanim za pojavu zavisnosti te o njenoj funkciji u porodici. Dobićete osnovne informacije ali i konkretne odgovore na pitanja: kada je vreme da se zapitamo da li je sve u redu sa našim detetom i/ili tinejdžerom; kada se obratiti stručnjaku i kako se nositi sa situacijom u međuvremenu.

,,ZAVISNOST U DIGITALNO DOBA – INTERNET, DRUŠTVENE MREŽE, MOBILNI TELEFONI I VIDEO IGRICE” 

Katarina Jonev Ćiraković, doktor političkih nauka i master prava, stručnjak za bezbednost dece na internetu i mamaautor je dve knjige ,,Uticaj mobilnih telefona na razvoj dece – vodič za roditelje dece predškolskog uzrasta”, ,,Bezbednost dece na internetu i društvenim mrežama – vodič za roditelje’’  i ebooka ,,Uticaj mobilnih telefona na razvoj dece”. Održala je više od 400 predavanja u 35 gradova u Srbiji sa ciljem podizanja svesti o opasnostima u virtuelnom prostoru i promociji kulture ponašanja na društvenim mrežama.

Otkrijte kako digitalno doba utiče na pojavu zavisnosti kod mladih, posebno kroz internet, društvene mreže, mobilne telefone i video igrice. Naučite da prepoznate rizične faktore i znake upozorenja na koje treba obratiti pažnju. Saznajte kako zavisnost od digitalnih uređaja i platformi utiče na mentalno zdravlje mladih kao i koje strategije mogu pomoći u smanjenju negativnog uticaja tehnologije. Dobićete praktične savete o tome kako balansirati upotrebu tehnologije i kako pomoći mladima da razviju zdrav odnos prema digitalnom svetu.

NAPOMENA: Ovaj webinar možete pratiti uživo potpuno besplatno. Snimak neće biti dostupan. Kako je sve onlajn možete ga gledati iz bilo kog dela sveta.

Izvor:https://www.hocu.ba/indexphp